ADRIAN TEODORESCU (BLUE ) VS TOMA MORTILA (RED )

BANSKO FIS NC PGS 2009 ADRIAN TEODORESCU -LOCUL III

BANSKO FIS NC PSL 2009 TOMA MORTILA -LOCUL III
.

In perioada 7-8 Februarie 2009 , au avut loc in Bansko ,Campionatele Nationale ale Bulgariei de Snowboard ,concurs international FIS cu o valoare de 160 de puncte FIS. la start au fost 49 de sportivi din 5 natiuni ,Romania a fost reprezentata de catre sportivii legitimati la C.S.O. Sinaia ,Toma Mortila ,Adrian Teodorescu si Iulian Simileac.

La Slalom Urias Paralel -07 .02.2009

Finala mica a fost intre romanii Adrian Teodorescu si Toma Mortila care au luptat pentru un loc pe podium.

Adrian Teodorescu a terminat pe locul 3 si obtinad 96 de puncte FIS , Toma Mortila pe locul 4 si 80 de puncte FIS si Iulian Simileac pe locul 12 si 33 puncte FIS.

La Slalom Paralel 08.02.2009

Toma Mortila a terminat pe podium obtinand locul al III-lea si 96 de puncte FIS ,Iulian Simileac pe locul 13 si Adrian Teodorescu pe locul 14.

Aceste rezultate sunt cele mai bune rezultate ale snowboardului romanesc in competitiile FIS in strainatate la seniori-baieti.

O alta realizare a fost si calificarea a doi sportivi romani in circuitul Cupei Mondiale, clasarea pe podium, obtinerea a 96 de puncte FIS

La tragerea la sorti nici un roman n-a facut parte din prima grupa valorica.

pentru calificarea la olimpiada sunt necesare min 100 puncte fis de ori si clasarea in primii 30 in WCS sau WC